Všeobecný souhlas není často ničím jiným než všeobecným omylem.

CHARLIE CHAPLIN

Konspirační teorie

18. března 2012 v 18:01 | Trauma |  Malé myšlenky a Názory


Žijeme ve zvláštní době. Náš svět se stává stále složitější a neprůhlednější. Vlády států, mezinárodní organizace, tajné dohody, lobbing, nadnárodní korporace, nerostné bohatství, monopoly, magnáti, vlády států...Peníze, moc. Peníze skupující moc nebo moc získávající peníze. Moc podřízená penězům nebo peníze podřízené moci... S množstvím peněz v těchto hrách učelně roste jejich neprůhlednost a s ní prostor pro vznik konspiračních teorií.

Miluju konspirační teorie. Učí nás kritickému pohledu na svět. Učí nás dívat se na věci, jiným pohledem, než jaký nám je servirovanán v mediích, a kterému často podléháme jako jedinému dostupnému.

Co jsou to konspirační teorie, jak vznikají, komu a za jakým účelem slouží a můžeme jim věřit?


1) Co jsou to konspirační teorie?

Jde vlastně o hypotézy, které jsou rozšířeny o snahu najít za nějakými událostmi nějaký úmysl sloužící něčímu zájmu, mohou být obohaceny o smyšlená fakta a vykonstruované scénáře. Obvykle se v nich jedná o spiknutí osob, které jednají ve svůj zájem proti zájmům lidstva. Toto označení může být do jisté míry manipulativní. Pokud totiž nějakou hypotézu, či teori označíme za konspirační, označíme ji za čátečně smyšlenou a nedůvěryhodnou.

2) Jak vznikají?

Přestavme si konspirační teorii jako něžnou květinku. Základem konspiračních teorií jsou události opředené záhadami a obecnou nevědomostí, především pokud je tato nevědomost záměrně udržována zatajováním či odmítáním faktů. Tady vzniká úrodná půda. Kde není jasno tam začíná pracovat důvtip a v některých případech i fantazie. Pak vyvstávají na světlo skutečnosti, které byly zatajovány a to nejspíše za nějakým účelem, na který se snaží tvůrce teorie poukázat. Nebo jsou skutečnosti, které mohou ale nemusí s věcí souviset a které si tvůrce nebo tvůrci teorie pospojují a tak konspirační teorie roste, kvete a plodí další.

3) Proč vznikají?

Jejich účelem je vyvolat pochybnosti, na něco upozornit a aby na sebe přitáhly dostečnou pozornost, snaží se šokovat, možná někdy až vyvolat obavy a strach. Jsou servírovány jako odhalené pravdy přinášející holá fakta podložená všelijakými důkazy.
Někdy mohou tyto teorie vzniknout dokonce proto, aby záměrně někoho nebo něco poškodily.

4) Dá se jim věřit?

Čas od času potkávám lidi, kteří v konspiračních teoriích hledají svět jaký skutečně je a tvrdí, že něco nějak je na základě toho, že to viděli v nějakém videu apod.
Nikdy si nemůžeme být jistí tím kdo a proč tyto terie vymyslel a proč je šíří. Jestli je jejich účelem najít pravdu, upozornit na hrozbu nebo někoho poškodit kvůli vlastnímu zájmu někoho jiného. Toho bychom si měli být v přístupu k nim vědomi.
Také zde platí ,,na každém šprochu pravdy trochu." Proto není třeba žádné teorie a hypotézy zavrhovat jen proto, že je někdo označí za konspirační. Pro mě osobně jsou konspirační teorie velmi přitažlivé jako určitý druh umění kritického nahlížení na svět. Mohou být inspirací, vodítkem i zdrojem utváření našeho pohledu na svět. Nesmíme jim však slepě propadat, neznáme jejich původ ani fakta, na kterých se zakládají, proto musíme sami posoudit, čemu lze věřit a co nám připadá pravděpodobné. Ale takhle je to vlastně se všemi informace, které se k nám dostávají.

Zdrženlivý postoj není vždy na škodu, nemůžeme vědět vše a nemusíme se vždy ve všem přiklánět na něčí stranu a zastávat nějaký vyhraněný názor. Mít absolutní názor slepě přejatý od někoho jiného, ať už nám jej naservírují seriózní media nebo konspirační teorie, je asi tolik jako nemít názor žádný.

Příklad: www.illuminati.mypage.cz/ - stránka, která má odpověď snad na všechno
jedenacteho-zari.7x.cz - zvláštní pozornost doporučuji věnovat položce menu Ilumináti a hudební průmysl, kde jsou vedeny znaky jak v hudební hvězdě rozpoznat otroka Nového světového řádu :)

 


Komentáře

1 pavel pavel | Web | 18. března 2012 v 19:36 | Reagovat

Záleží kdo je zdrženlivej, když je to holka, tak bych to bral jako negaci. :-D  :D

2 bludickka bludickka | Web | 21. března 2012 v 20:21 | Reagovat

konspirační teorie to je věc :) Dobrej článek! Byla jsem na festivalu konspiračních filmů a myslím si, že ne všechno je ujetej blábol. Jak vědět, co je větší nesmysl, jen proto, že jsme něčemu zvyklí věřit?...

3 Vlček Ondřej Vlček Ondřej | E-mail | Web | 21. března 2012 v 21:05 | Reagovat

Dobře se tu čte ;-)

4 Konspirátor Konspirátor | 15. září 2012 v 23:16 | Reagovat

Tohhle vypadá vtipně. http://znampravdu.cz/

5 WaclawV WaclawV | E-mail | 17. ledna 2017 v 15:54 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na flying-girl.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama