Všeobecný souhlas není často ničím jiným než všeobecným omylem.

CHARLIE CHAPLIN

Lev Nikolajevič Tolstoj

15. října 2011 v 17:45 | Trauma |  Čtenářský Deník
Lev Nikolajevič Tolstoj byl ruský spisovatel a také filozof. Prosazoval návrat k přírodě, skromnost a vegetariánství. Byl představitelem realismu a jeho díla nepatří zrovna mezi lehkou četbu. Vyznačují se složiými popisy vnitřních pochodů a psychlogickým propracováním postav. Vlastně vnitřní vývoj postav je v jeho románech tím nejdůležitějším dějem.Mimo to do svých děl vkládá velké množství svých filozofických i politických myšlenek a postojů. Zdá se, že v každém románu se nějaká postava stává nositelem jeho ideálů. Ve Vojně a míru je to Pierre Bezuchov, který ze zvědavosti vstupuje do války, stává se pozorovatelem a získává odpor k násilí. V Anně Karenině pak Levin - ušlechtilý, ale poněkud podivínský statkář zamýšlející se nad ideálním stavem zemědělství, přístupu k obyčejnému lidu a hledající smysl života. Ve Vzkříšení hlavní hrdina šlechtic Něchljudov, který se podivuje nad přístupem státu k obyčejným lidem a předává svou půdu do užívání mužíků.

Vojna a mír

V tomto hlavním a zásadním díle popisuje Tolstoj napoleonské vláky, především ruské tažení a život ruské šlechty, který je s nimi spjatý. Jde o velmi obsáhlý román, kde je vedle válek popisován především životní vývoj postav. Slyšela jsem o pokusu zfilmovat příběh Vojny a míru a dost mě to překvapilo, protože samotný děj mi nepřipadal tak důležitý jako to jakou vnitřní proměnou jednotlivé postavy procházejí (hlavně co se Pierra Bezuchova týče) a to lze sfilmovat jen těžko.
Jak praví Wikipedie, Tolstoj v tomto díle kritizuje války a násilí. Už pro svou obsáhlost, ale zdaleka ne jen pro ni, je tento román náročný na četbu.

Vzkříšení

Otylý šlechtic Něchljudov žijící životem městské smetánky se jako porotce u soudu setkává s Maslovovou, kterou v mládí svedl a která byla následně vyhnána z domu, kde sloužila a stala se prostitutkou. Ta je díky lhostejnosti poroty odsouzena k pracím na Sibiři. Něchljudov pociťuje vinu za její situaci a snaží se ji pomoci. Putuje ruskými věznicemi, kde jej zaráží zacházení s lidmi a přístup státu k nim. Rovzpomíná se na ideály, které měl v mládí a snaží se je realizovat například odevzdáním své půdy do správy mužíků.
Tolstoj se v románu mimo jiné zamýšlí nad tím kdo a jak má právo soudit člověka. Říká, že člověk nemá morální právo soudit člověka, neboť sám není bez viny ( protože lidé si jsou rovni a jediný, kdo je může soudit je bůh).

Anna Karenina

Tady se Tolstoj zabývá mezilidskými, hlavně manželskými vztahy a vztahy ve zhýralé ruské šlechtické společnosti. Sledujeme proměnlivost postav, které touží po štěstí, ale dočkají se ztroskotání, na základě kterého zmoudří a vyzrají.
Úpřímně, nevím jestli bych si zrovna tuto knihu přečetla nebýt povinné četby. Nějak mi nepřipadalo zajímavé číst knihu kde:
Hlavní postavou je Anna Karenina obdivovaná okouzlující žena, vzorná matka, žijící v chladném manželském vztahu. Pozná vášnivou lásku, svůj poměr přizná a vše mu obětuje - společnost ji zavrhne a ona se ocitá v postavení, které se pro ni stává neúnosné.
Ale jak už to u Tolstého bylo už dvakrát, i tentokrát jsem byla velmi překvapena.
V tomto románu je mnohem víc než jen příběh zakázané lásky. Hodně prostoru je zde věnováno vnitřním pochodům a prožívání postav, které je opravdu důvěryhodně vylíčeno což čtenáři umožňuje pochopit a vcítit se do cituací i jednání postav.
A není to jen příběh Anny Kareniny, ale zajímavé (pro mě dokonce zajímavější) jsou i vztahy dalších postav, které se daji shrnout do tří různých rovin příběhu. Vedle milostného trojúhelníku kolem Anny je to starostlivá matka Dolli a její až příliš bezstarostný manžel a pak vztah mladé Kiti a Levina založený na snaze o vzájemné porozumění.
Kromě zamyšlení nad mezilidskými a společenskými vztahy a jejich kritikou obsahuje román i filozofické úvahy nad společností a smyslem života.
Ani toto dílo bych neřadila mezi nenáročné, nejsem si jistá jestli bych si dokázala tak vychutnat všechny myšlenky v něm obsažené kdyby už Tolstoj dávno nepatřil mezi mé oblíbené spisovatele.

V nekonečnosti času v nekonečném prostranství od nekonečné látky oddělí se organická buňka, buňka potrvá nějaký čas a praskne, a tou buňkou jsem já. (Levin)

Bůh poslal den, Bůh poslal i sílu. I den i síla jsou určeny k práci, a v ní samé leží odměna.

Vegetariánství je kritériem, podle něhož poznáme, jestli je něčí snaha o morální dokonalost pravdivá a upřímná.


 


Komentáře

1 degree degree | Web | 22. června 2015 v 13:59 | Reagovat

seznam sms půjček 8-O

2 cancans cancans | Web | 17. srpna 2015 v 15:48 | Reagovat

Acronis disk director 11 home cz http://soft.4pda.cz/acronis-disk-director-11-home-cz.html Windows 7 profesional :-!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama