Všeobecný souhlas není často ničím jiným než všeobecným omylem.

CHARLIE CHAPLIN

Neplaťte!!! za hudbu nesprávným lidem

17. dubna 2009 v 22:19 | *T* |  Otevřené oči
Stahování je krádež, tak to je a my to můžeme respektovat nebo ignorovat, většina lidí to ignoruje, ale občas se stane že to co chcete stáhnout najdete jen na stránkách kde za to chcou peníze...někdy jsou nabídky a ceny fakt výhodné, za nějakých třeba 90kč si můžete stáhnout kolik chcete a jako bonus k tomu získáte čisté svědomí že neporušujete zákon a nikoho neokrádáte
JENŽE!

uvědomujete si za co a komu platíte?

Když to vezmem zpříma, platíte provozovateli stránek abyste si mohli stáhnout vaši oblíbenou hudbu za to že vám to umožnil, platéte JEMU za to že vám umožnil stahovat něco čeho není auterem...pokud máte k autorům hudby kterou si chcete poslechnout alespoň nějakou úctu, neplaťte někomu kdo vydělává na jejich výtvoru, za to že tuto hudbu někde levně koupil nebou rovnou ukradl a vám ji jen umožní stáhnout.

Třeba takové legální stahování, to většinou funguje tak že provozovatel stránek koupí práva na hudbu, aby jste si ji mohli stáhnout, pravda tyto práva nejsou žádná levná záležitost, ale pokud je ta hudba fakt pecka a stáhne si ji kupa lidí a každý za to zaplatí, ten člověk který to provozuje si slušně vydělá (a dokonce legálně *fuj*) na práci a talentu někoho jiného aniž by hnul více jak dvěma prsty.

Kdysi se to týkalo hlavně stahování melodií do mobilu, díky bohu že odzvonilo prodávání sms melodií a lze už v mobilu přehrávat mp3 :)

Co se týče hudby někoho kdo je už v hlíně, za tu musíme taky platit, třeba když si kupujeme cd. Což je dost ujeté, jako kdyby dědicům nestačilo že zdědí za života vydělané jmění, zdědí i autorská práva na kterých se dá slušně vydělat - opět vydělávání na práci někoho jiného kdo je už posmrti (kde je nějaká úcta k mrtvému?je mrtvý tak mu ztopíme boty a peněženku, jako ve středověku)!
Co se mě týče tak k hudbě (k takové která za něco stojí) a hlavně k tomu kdo ji vytváří cítím nějakou úctu a obdiv, cd si kupuju (když mám tu možnost, stahuju to k čemu se nedostanu a ikdyž pak to stáhnuté objevím tak ho koupím) a za hudbu ráda zaplatím a autora tím podpořím ale ani náhodou nezaplatím někomu kdo ji nevytvořil jen proto že mu soud po smrti autora přiklepl práva...
Jeden příklad za všechny, slavná a fajnová skupina Nirvana jejíž alba se prodávají do dnes a do dnes vychází nová (proč asi?). Když si koupíte cd tak platíte kromě vydavatelství a obchodníka hlavně Country Love - vdově po Kurtovi (která ač mu byla za života jistě podporou a inspirací, se na jeho hudbě nijak nepodílela, a navíc existují určité zdroje podle kterých stojí právě ona za Kurtovou smrtí) nikoliv zbytku kapely, protože Countrey soud přidělil po Cobainově smrti autorská práva.


Pokud i vy máte respekt k něčímu talentu a schopnosti vytvořit něco pěkného, zamyslete se nad tím komu chcete strčit své těžce ušetřené peníze.

Dalo by se i mluvit o mikinách a nášivkách a taky i plackách skupin. Hadry s nápisem a obrázkém se dobře prodávají, je to tedy způsob jak vydělat na něčí slávě. To je ale dosti diskutabilní. Asi je třeba rozlišovat a zamýšlet se nad tím komu platíte. Je rozdíl když se prodávají trička, nášivky, placky kapel (třeba na koncertech) navíc ne zrovna známých čistě proto aby se rozšířil okruh lidí kteří ji znají nebo prostě z jakési úcty a nebo jen za účelem zisku. Pokud toho kdo to prodává neznáte rozdíl mezi prvním a druhým poznáte lehce - v druhém případě si dost zaplatíte, jde o něco s názvem známé kapely, a prodává se to ve velkém (hodně velikostí, dámské a pánské provedení, kamenný obchod nebo vymakaný netšop, mezi kapelami najdete i nazi věci). Typyckým příkladem toho špatného případu jsou obchody jako metalshop, krytshop, combain. Nenakupujte v nich a nepodporujte tak kulturní vykrádání jen kvůli toho abyste byli dost cool a punkově.
Našívku, placku, dokonce i kapelové tričko si můžete vytvořit sami, pokud se právě teď sami sobě vymlouváte na to že nevíte jak, je to známka toho jak jste omezení a neumíte ani pořádně používat internet...
 


Komentáře

1 Atris Moonglade Atris Moonglade | E-mail | Web | 18. dubna 2009 v 23:18 | Reagovat

Dloouhý...
-
-
-
... a pravdivý.

2 maya maya | 19. dubna 2009 v 0:29 | Reagovat

skvělé

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama